Jane Street

Interview Question

Trader Interview
Jane Street

Apples cost 27 cents each. How many apples can you purchase with $10? (Solve this in under one minute.)

Unlock the Full Solution

Enter your email to get instant access to the complete solution, explanation, and similar practice problems.

Insights on 100+ quant firms, understand where to apply, and maximize your chances.

Get the official 2025 QB Quant Firm Tier List

Check your email inbox — you should get the interview in 1-2 minutes!